Papanui Timetable

See map of Papanui studio location

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
Ballet Pre Primary
9:00 am - 9:45 am
Teacher: Nadia White

Pre School Dance
9:00 am - 9:45 am
Teacher: Selena Croft
Ballet Pre Syllabus
9:45 am - 10:30 am
Teacher: Selena Croft

Ballet Primary
9:45 am - 10:45 am
Teacher: Nadia White

Ballet Junior Open Class
10:30 am - 11:45 am
Teacher: TBC

Ballet Grade 1
10:45 am - 11:45 am
Teacher: Nadia White
Ballet Grade 2
11:45 am - 12:45 pm
Teacher: Nadia White

Ballet Senior Open
11:45 am - 1:00 pm
Teacher: TBC

Stretch and Conditioning
12:45 pm - 1:15 pm
Teacher: TBC

Ballet Grade 3
1:00 pm - 2:00 pm
Teacher: TBC

Ballet Grade 4
1:15 pm - 2:15 pm
Teacher: TBC

Stretch and Conditioning
2:00 pm - 2:30 pm
Teacher: TBC

Ballet Intermediate Foundation
2:15 pm - 3:30 pm
Teacher: TBC

Ballet Grade 5
2:30 pm - 3:30 pm
Teacher: TBC
Pre School Dance
1:30 pm - 2:15 pm
Teacher: Philippa Pidgeon
Pre School Dance
1:45 pm - 2:30 pm
Teacher: Philippa Pidgeon
Jazz Pre Grade JDNZ
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Serena White

Jazz Beginners
3:45 pm - 4:30 pm
Teacher: Tennille Arthur
Jazz Pre Junior
3:30 pm - 4:15 pm
Teacher: Tennille Arthur

Ballet Grade 3
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Anna Lee

Ballet Grade 1
4:15 pm - 5:15 pm
Teacher: Selena Croft

Ballet Intermediate Foundation
4:30 pm - 5:45 pm
Teacher: Anna Lee

Jazz Advanced JDNZ and NZAMD
5:15 pm - 6:45 pm
Teacher: Serena White

Ballet Intermediate
5:45 pm - 7:00 pm
Teacher: Anna Lee
Jazz Grade 2 JDNZ
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Ballet Pre Syllabus
3:30 pm - 4:15 pm
Teacher: Tennille Arthur

Ballet Grade 2
3:45 pm - 4:45 pm
Teacher: TBC

Ballet Pre Primary
4:15 pm - 5:00 pm
Teacher: Tennille Arthur

Ballet Grade 4
4:45 pm - 5:45 pm
Teacher: TBC

Ballet Intermediate Foundation
5:00 pm - 6:15 pm
Teacher: TBC

Ballet Grade 5
5:45 pm - 6:45 pm
Teacher: TBC

Stretch and Conditioning
6:15 pm - 6:45 pm
Teacher: TBC
Ballet Primary
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Philippa Pidgeon

Hip Hop Junior 3
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Contemporary Preparatory (11-14years)
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Nadia White

Ballet Intermediate
3:30 pm - 4:45 pm
Teacher: TBC

Contemporary Junior (13-15years)
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Nadia White
Jazz Grade 1 JDNZ
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Serena White

Jazz Junior
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Tennille Arthur
Jazz Grade 3 JDNZ
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Amy Bailey

Hip Hop Beginners
4:45 pm - 5:30 pm
Teacher: Serena White
Contemporary Beginners (9-12years)
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Philippa Pidgeon

Hip Hop Intermediate 1 (10-13 years)
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Jazz Grade 3 NZAMD
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Tennille Arthur

Jazz Grade 4 JDNZ
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Serena White
Hip Hop Intermediate 3 (13-15 years)
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Serena White

Jazz Grade 6 JDNZ
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Jazz Junior Extension
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Serena White

Jazz Senior Extension
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Contemporary Intermediate (14-16years)
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Nadia white
Jazz Junior Performance
6:30 pm - 7:30 pm
Teacher: Tennille Arthur
Ballet Foundation
6:30 pm - 7:30 pm
Teacher: Amy Bailey

Hip Hop Senior 1
6:30 pm - 7:30 pm
Teacher: Serena White
Jazz Intermediate Extension
6:30 pm - 7:30 pm
Teacher: Serena White

Jazz Senior Extenion 2
6:30 pm - 7:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Ballet Advanced 1
6:45 pm - 8:00 pm
Teacher: TBC

Ballet Intermediate
6:45 pm - 8:00 pm
Teacher: TBC
Ballet Advanced 1
7:00 pm - 8:15 pm
Teacher: Anna Lee

Jazz Elementary NZAMD
7:15 pm - 8:15 pm
Teacher: Serena White
Jazz Intermediate/Senior Performance
7:30 pm - 8:30 pm
Teacher: Tennille Arthur
Jazz Pre Major JDNZ
7:30 pm - 8:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Contemporary Senior (15years +)
7:30 pm - 8:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Ballet Pointe Open
8:00 pm - 8:30 pm
Teacher: TBC

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
Ballet Pre Primary
9:00 am - 9:45 am
Teacher: Nadia White
Ballet Pre Syllabus
9:45 am - 10:30 am
Teacher: Selena Croft

Ballet Primary
9:45 am - 10:45 am
Teacher: Nadia White

Ballet Junior Open Class
10:30 am - 11:45 am
Teacher: TBC

Ballet Grade 1
10:45 am - 11:45 am
Teacher: Nadia White
Ballet Grade 2
11:45 am - 12:45 pm
Teacher: Nadia White

Ballet Senior Open
11:45 am - 1:00 pm
Teacher: TBC
Ballet Grade 3
1:00 pm - 2:00 pm
Teacher: TBC

Ballet Grade 4
1:15 pm - 2:15 pm
Teacher: TBC
Ballet Intermediate Foundation
2:15 pm - 3:30 pm
Teacher: TBC

Ballet Grade 5
2:30 pm - 3:30 pm
Teacher: TBC
Ballet Grade 3
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Anna Lee

Ballet Grade 1
4:15 pm - 5:15 pm
Teacher: Selena Croft

Ballet Intermediate Foundation
4:30 pm - 5:45 pm
Teacher: Anna Lee
Ballet Pre Syllabus
3:30 pm - 4:15 pm
Teacher: Tennille Arthur

Ballet Grade 2
3:45 pm - 4:45 pm
Teacher: TBC

Ballet Pre Primary
4:15 pm - 5:00 pm
Teacher: Tennille Arthur

Ballet Grade 4
4:45 pm - 5:45 pm
Teacher: TBC

Ballet Intermediate Foundation
5:00 pm - 6:15 pm
Teacher: TBC

Ballet Grade 5
5:45 pm - 6:45 pm
Teacher: TBC
Ballet Primary
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Philippa Pidgeon
Ballet Intermediate
3:30 pm - 4:45 pm
Teacher: TBC
Ballet Intermediate
5:45 pm - 7:00 pm
Teacher: Anna Lee
Ballet Foundation
6:30 pm - 7:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Ballet Advanced 1
6:45 pm - 8:00 pm
Teacher: TBC

Ballet Intermediate
6:45 pm - 8:00 pm
Teacher: TBC
Ballet Advanced 1
7:00 pm - 8:15 pm
Teacher: Anna Lee
Ballet Pointe Open
8:00 pm - 8:30 pm
Teacher: TBC

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
Contemporary Preparatory (11-14years)
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Nadia White
Contemporary Beginners (9-12years)
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Philippa Pidgeon
Contemporary Junior (13-15years)
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Nadia White
Contemporary Intermediate (14-16years)
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Nadia white
Contemporary Senior (15years +)
7:30 pm - 8:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
Hip Hop Junior 3
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Hip Hop Intermediate 1 (10-13 years)
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Hip Hop Beginners
4:45 pm - 5:30 pm
Teacher: Serena White
Hip Hop Intermediate 3 (13-15 years)
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Serena White
Hip Hop Senior 1
6:30 pm - 7:30 pm
Teacher: Serena White

Wednesday

Friday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
Jazz Pre Grade JDNZ
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Serena White

Jazz Beginners
3:45 pm - 4:30 pm
Teacher: Tennille Arthur
Jazz Pre Junior
3:30 pm - 4:15 pm
Teacher: Tennille Arthur
Jazz Grade 2 JDNZ
3:30 pm - 4:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Jazz Grade 1 JDNZ
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Serena White

Jazz Junior
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Tennille Arthur
Jazz Grade 3 JDNZ
4:30 pm - 5:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Jazz Advanced JDNZ and NZAMD
5:15 pm - 6:45 pm
Teacher: Serena White
Jazz Grade 3 NZAMD
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Tennille Arthur

Jazz Grade 4 JDNZ
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Serena White
Jazz Grade 6 JDNZ
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Jazz Junior Extension
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Serena White

Jazz Senior Extension
5:30 pm - 6:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Jazz Junior Performance
6:30 pm - 7:30 pm
Teacher: Tennille Arthur
Jazz Intermediate Extension
6:30 pm - 7:30 pm
Teacher: Serena White

Jazz Senior Extenion 2
6:30 pm - 7:30 pm
Teacher: Amy Bailey
Jazz Elementary NZAMD
7:15 pm - 8:15 pm
Teacher: Serena White
Jazz Intermediate/Senior Performance
7:30 pm - 8:30 pm
Teacher: Tennille Arthur
Jazz Pre Major JDNZ
7:30 pm - 8:30 pm
Teacher: Amy Bailey

Monday

Tuesday

Wednesday

Friday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
Pre School Dance
9:00 am - 9:45 am
Teacher: Selena Croft
Pre School Dance
1:30 pm - 2:15 pm
Teacher: Philippa Pidgeon
Pre School Dance
1:45 pm - 2:30 pm
Teacher: Philippa Pidgeon

Wednesday

Friday

Saturday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
Stretch and Conditioning
12:45 pm - 1:15 pm
Teacher: TBC
Stretch and Conditioning
2:00 pm - 2:30 pm
Teacher: TBC
Stretch and Conditioning
6:15 pm - 6:45 pm
Teacher: TBC

Thursday

Saturday