JDNZ Examination Timetable – September 1st, 2nd, 3rd and 4th

Timetables for all four days are further down the page. Please read all available information so you and your child are aware what to do on the Medal Test day.

Dates and Location:

  • Friday September 1st Papanui Studio – 116 Sawyers Arms Road, Northcote
  • Saturday September 2nd  Greenpark Community Hall – 156 Greenpark Road, Lincoln
  • Sunday September 3rd Papanui Studio – 116 Sawyers Arms Road, Northcote
  • Monday September 4th Papanui Studio – 116 Sawyers Arms Road, Northcote

On the day:

  • Please arrive ONE HOUR before your exam time
  • Full exam attire to be worn
    • JAZZ
      • Black Bronwyn leotard
      • Black “V” front jazz shorts
      • Tan/shimmer jazz tights (Grade 3 upwards)
      • Jazz shoes (black for Pre Grades – Grade 6, tan for Pre Major and above)
      • Hair to be worn in an immaculate bun – no whisps, bobby pins and bun pins only, and bun net must be worn
      • No jewellery of any kind to be worn (earrings that cannot be removed must be covered with plasters)
    • HIP HOP
      • Class racer back top (royal blue)
      • Black hip hop pants
      • Plain black lace up sneakers
      • Hair to be worn in an immaculate high pony tail (hair tie to match hair colour, no whisps and bobby pins only)
      • No jewellery of any kind to be worn (earrings that cannot be removed must be covered with plasters)
    • CONTEMPORARY
      • Black Bronwyn leotard
      • Full length plain black leggings
      • Foot thongs – not ones that completely cover toes please (please ask you teacher if you are unsure)
      • Hair to be worn in an immaculate high pony tail unless otherwise advised by teacher (hair tie to match hair colour, no whisps and bobby pins only)
      • No jewellery of any kind to be worn (earrings that cannot be removed must be covered with plasters)

Timetable:

Friday September 1st – Papanui Studio

  • 1:00pm – 1:15pm Junior Silver Hip Hop (Chloe B and Amelia Mc)
  • 1:15pm – 1:30pm Intermediate Bronze and Gold Hip Hop (Olive E and Jessica H)
  • 1:30pm – 1:45pm Intermediate Gold Hip Hop (Abby G and Hollie L)
  • 1:45pm – 2:15pm Junior Bronze Contemporary (Charli B, Daisy D, Harriet M, Grace O, Bella O, Natasha S and Bree W)
  • 2:30pm – 2:55pm Junior Gold Contemporary (Ivy P, Jessica H, Evie S and Christabel H)
  • 2:55pm – 3:25pm Junior Gold Contemporary (Zoe P, Amelia Mc, Isabella M, Abby B and Shinlan W)
  • 3:25pm – 3:50pm Intermediate Bronze Contemporary (Hannah B, Rio S, Lucy R and Annelise C)
  • 4:00pm – 4:25pm Intermediate Silver Contemporary (Maia J, Anna Mc, Samantha C, Amie C and Amelia P)
  • 4:25pm – 4:50pm Intermediate Silver Contemporary (Keisha J, Camille L, Aja C, Jessica L, Georgia W and Emily M)
  • 4:50pm – 5:20pm Intermediate Gold Contemporary (Jessica Mc, Aislin C, Alexandria S, Carmen H, Mykilah O’S, Claudia K and Asta H)

 

Saturday September 2nd – Greenpark Community Hall

  • 9:00am – 9:40am Pre Grade Jazz (Olivia F, Piper H, Rohann H, Kimberly A, Ella Mc and Maia H)
  • 9:40am – 10:15am Grade 2 Jazz (Eva T, Lily C, Ella C and Emma C)
  • 10:30am – 11:10am Grade 2 Jazz (Emily B, Poppy R, Katie L and Holly P)
  • 11:10am – 11:50am Grade 3 Jazz (Mya W, Keira V, Georgia C and Kate M)
  • 11:50am – 12:35pm Grade 3 Jazz (Alisha R, Lottie B, Rose C, Freya S, Breanna S)
  • 1:05pm – 1:50pm Grade 6 Jazz (Georgia S, Enya O, Jesse Williams and Ruby F)
  • 1:50pm – 2:35pm Grade 6 Jazz (Maia J, Maya W, Keisha J and Lucy B)
  • 2:35pm – 3:30pm Major Jazz (Jessica Mc, Stacy Mc, Krista R, Carmen H, Annabelle B and Laura G)
  • 3:45pm – 4:15pm Junior Bronze Contemporary (Annie B, Hannah B, Lily C, Bailey H, Chelsea H, Katie L, Olivia T and Mikel vH)
  • 4:15pm – 4:45pm Intermediate Bronze Contemporary (Ruby F, Rachel M, Enya O, Leah R, Georgia S, Nia S and Sarah W)
  • 4:45pm – 5:05pm Senior Gold Contemporary (Stacy Mc, Millie C and Krista R)

 

Sunday September 3rd – Papanui Studio

  • 9:00am – 9:20am Pre Grade Jazz (Ashleigh P)
  • 9:20am – 9:55am Grade 1 Jazz (Niamh H, Lucy J, Hannah V and Reka H)
  • 10:10am – 10:50am Grade 2 Jazz (Zoe P, Jaime P, Olive E, Daisy H and Madison L)
  • 10:50am – 11:35am Grade 3 Jazz (Amelia K, Isabella M, Chloe B, Amelia Mc and Abby Baxter)
  • 11:35am – 12:20pm Grade 3 Jazz (Ella W, Laura P, Millie C, Lily L, Dana Wardle and Hayley Caddick)
  • 1:00pm – 1:40pm Grade 4 Jazz (Lucy K, Michelle M, Rio S and Rosetta R)
  • 1:40pm – 2:30pm Grade 4 Jazz (Lily D, Harriet K, Jessica H, Camille L and Paige E)
  • 2:30pm – 3:15pm Grade 6 Jazz (Alessandra M, Georgia A, Kezia M, Holly L, Amelia P and Brooke E)
  • 3:30pm – 4:15pm Grade 6 Jazz (Amie C, Monica F, Peita K, Sequoya P, Abby G and Stella LH)
  • 4:15pm – 5:15pm Pre Major Jazz (Aislin C, Alexandria S, Hollie L, Claudia K and Mykilah O)

 

Monday September 4th – Papanui Studio

  • 9:30am – 10:50am Advanced Jazz (Lucy F, Connie WW)
  • 11:05am – 12:00pm Pre Major Jazz (Brydie W, Madi C, Charlotte E, Ella K, Jessica C and Emily G)
  • 12:00pm – 12:30pm Senior Gold Contemporary (Lucy F, Connie WW)